Pastkarte – saules pulkstenis

Sveicināti!

Ja esat atvēris šo lapu, droši vien Jūsu rīcībā ir pastkartes formāta lapiņa, uz kuras teikts, ka no tās var izgatavot saules pulksteni. To tiešām ir iespējams paveikt.

Kā izveidot saules pulksteni no kartītes?

Izgatavošana prasīs 2-3 minūtes. Divu griezumu veikšanai būs nepieciešamas ir šķēres, bet papīra sastiprināšanai var noderēt līme, skavotājs vai papīra saspraude.

Veicamie darbi:

1. Izgrieziet zaļi iekrāsoto trijstūri. Saules pulkstenim tas nebūs vajadzīgs.

2. Lapiņu ar izgriezto “robu” pārlokiet uz pusēm pa robežu starp zilo un sarkano trijstūri tā, lai zilais un sarkanais trijstūri būtu salikti viens pret otru (pagaidām nekas nav jāsastiprina). Iegūstam no divām lapām saliktu neregulāras formas piecstūri, kuram abās pusēs ir daļa no pulksteņa ciparnīcas.

3. Nānošajā solī jāveic divi locījumi pa slīpajām līnijām no ciparnīcas centra (tur, kur saiet kopā stundu līnijas) uz stūri, kur ir burts “Z” va bulta. Tādējādi sarkanais un zilais tristūri ir palikuši salikti viens pret otru kopā, bet ciparnīcas abas daļas nu ir uz vienas plaknes, ko uz pusēm dala baltais tristūris – saules pulksteņa gnomons.

4. Lai gnomons un saules pulkstenis nelocītos vaļā, to var saskavot. Vai arī – var uzziest uz sarkanā vai zilā trijstūra nedaudz līmes un abas puses salīmēt.

vai

5. Lai saules pulkstenis rādītu pareizu laiku, to jānovieto saulainā vietā ar Z pret ziemeļiem.

Šim nolūkam var izmantot kompasu, vai arī atbilstošajā laika tā virzienu var noregulēt pēc parastā pulksteņa. Saules pulksteņiem ir srarīgi noturēt pareizi orientētu virzienu pret debess pusēm, tādēļ šo pulksteni var piestiprināt pie palodzes.Pulksteni janovieto uz horizontālas virsmas.

Kādu laiku rāda šis pulkstenis un kur tas ir lietojams?

Pastkartes saules pulkstenis ir horizontālā tipa saules pulkstenis ar vietējā (saules) laika ciparnīcu. Tas veidots ģeogrāfiskajam platumam 57°N, kas atbilst Rīgai un teritorijām uz rietumiem un austrumiem no tās. Ar nelielu sistemātisku kļūdu to var lietot arī Latvijas ziemeļu un dienvidu daļās.

Vietējais laiks no mūsu ikdienā lietotā joslas laika atšķiras ar to, ka saskaņā ar vietējo laiku astronomiskais dienas vidus būs vienmēr pl 12. Mazliet plašāk par šo jautājumu ir rakstīts šeit.

Kā tikt pie sava īsta saules pulksteņa?

Papīra pastkartes saules pulkstenis ir piemērs tam, kā darbojas saules pulksteņi. Īstus saules pulksteņus veido lielāka izmēra, no stabiliem un noturīgiem materiāliem. Tiem tiek veidots individuāls projekts atbilstosi konkrētajām ģeogrāfiskajām koordinātām un makslinieciskais risinājums. Saulespulkstenis.lv komanda ir gatava palīdzet – papildu informācija ir šajā lapā.