Šeit skatīt fotoreportāžu no atkāšana pasākuma.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Ceturtdien, 2011.gada 25.augustā Priekuļos tiek atklāts saules pulkstenis.
Vidzemē, Priekuļu centrā ir izveidots jauns parks, kas atšķirsies no citiem līdzīga izmēra parkiem Latvijā ar īpaši veidotu saules pulksteni. Tas ir dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis, kas atšķiras no citiem klasiskajiem saules pulksteņu veidiem ar to, ka laika nolasīšanā ir jāpiedalās cilvēkam – nostājoties uz centrā esošās datumu tabulas ir iespēja pašam ar savu ēnu parādīt pareizu laiku.
Saules pulkstenis rāda vasaras un ziemas laiku, un paralēli datuma izvēlei, kur īsti interesentam nostāties, būs iespēja vadīties arī pēc zodiaka zīmēm. Vienā no papildu akmens apļiem ir precīzi atzīmētas debespuses, kā arī saullēkta un saulrieta virzieni ziemas un vasaras saulgriežos. Savukārt otrā aplī ir norādes ar attālumiem uz Priekuļu apkaimes un attālajām sadraudzības apdzīvotajām vietām. Asociējot Priekuļu nosaukumu ar prieku, saules pulksteņa kompozīcija veidota smaidošas saules formā. Plānots, ka saules pulkstenis kalpos gan par izglītojošu objektu, paplašinot izpratni par to, kā gada ietvaros mainās saules gaita, gan arī tā būs vieta, kur pulcēties zīmīgos notikumos.
Jaunā saules pulksteņa idejas autors ir Jānis Sirlaks, projektēšanu veica Mārtiņš Gills, izgatavošanu nodrošināja akmeņkaļa Aivara Kerliņa darbnīca un Priekuļu novada pašvaldība. Galvenais atbalstītājs ir a/s “Lode”.
Priekuļu novada pašvaldības priekšsēdētāja Māra Juzupa: „Esam ieguvuši jauku atpūtas vietu ne tikai mūsu iedzīvotājiem, bet arī jaunu un interesantu apskates objektu novada viesiem. Sakām lielu, lielu PALDIES VISIEM, kas bija iesaistīti Priekuļu Jaunā parka un saules pulksteņa tapšanā!”.
Lai arī pastāv uzskats, ka mūsdienās saules pulksteņiem ir tikai dekoratīva nozīme, mūsdienās pareizi veidots saules pulkstenis rādīs laiku ar dažu minūšu precizitāti. Saules pulksteņa izveides pamatā ir precīzi astronomiski aprēķini, jo tā ģeometriskās īpašības ir atkarīgas no konkrētās vietas ģeogrāfiskajām koordinātēm. Latvijā šobrīd ir ap 20 publiski apskatāmu saules pulksteņu, bet Priekuļu saules pulkstenis pēc izmēriem ir vislielākais.
Vairāk par dalības saules pulksteņiem.
Prese par Priekuļu saules pulksteņa veidošanu.