Alūksnes saules pulkstenis

Atrašanās vieta: Alūksne
Veids:
horizontālais
Izgatavošanas gads:
1985.
Autors:
Ainārs Zelčs
Materiāls:
Laukakmens pamatne, metāla gnomons

No www.vidzemniekiem.lv:
Alūksnē atkal laiku var mērīt pēc saules pulksteņa
Piektdien savā ierastajā vietā – Septiņsimtgades parkā Alūksnē atgriezās Saules pulkstenis. Ainārs Zelčs (no kreisās) un Aldis Verners atzīst, ka ir priecīgi par kopīgi paveikto darbu un Saules pulksteņa atgriešanos Septiņsimtgades parkā /E.Aplokas foto/

Par godu Alūksnes septiņsimtgadei izveidotajā parkā novietoja arī Saules pulksteni, tomēr ar laiku tas tika sabojāts – tam nolauza gnomonu jeb ēnas metēju. Akmeņkaļa Aināra Zelča darbnīcā Saules pulkstenis tagad atjaunots. Vakardien ar Ceļu pārvaldes palīdzību, milzīgais septiņtonnīgais akmens akmeņkaļa darbnīcā tika iecelts automašīnas piekabē un nogādāts atpakaļ Septiņsimtgades parkā. Ēnas metēja pievienošana akmenim tika uzticēta kalējam Laimonim Bāliņam, kurš gnomonu arī izkalis.
– Pulkstenis bija pilnīgi sapostīts, gnomons vienreiz tika nolauzts, tad tas atradās un bija ielikts atpakaļ, bet pēc pāris mēnešiem to nolauza atkal. Arī laika mērīšana mainījusies, jo laiku taču vairs neskaitām pēc Maskavas laika. Vēl Kārļa Ūbeļa laikā saules pulkstenis tika izveidots un lieli nopelni tur bija arī Jānim Driķim.
Esmu dikti priecīgs, ka pulkstenis atkal tur būs, jo cik tad pilsētu vēl ir, kurās būtu Saules pulkstenis? – saka tā atjaunošanas idejas iniciators Ainārs Zelčs. Savukārt dabas speciālists Aldis Verners savukārt palīdzējis atrast pareizās līnijas, kur pulkstenis jānovieto, lai tas rādītu pareizu laiku pēc Saules.
– Konsultējos ar Latvijas Universitātes Astronomijas institūta darbiniekiem, saņēmu daudz rakstveida materiālu, ko izstudēju, lai zinātu, kā pareizi mērīt leņķus, kādam jāizskatās ēnas metējam, kā tas jānovieto. Galvenais bija īstā Saules kulminācijas punkta aprēķināšana atbilstoši Alūksnei, jo nav jau tā, ka Saule būtu kulminācijā tieši pulksten divpadsmitos dienā, un arī te palīdzēja astronomi. Tad vajadzēja gaidīt piemērotu saulainu dienu, lai nospraustu pusdienlaika līniju, – stāsta Aldis Verners. Arī akmens novietošana nebija vienkārša, jo vajadzēja uzmanīgi vērot, lai tas tiktu pareizi novietots, lai laika mērīšanas skala nesasvērtos uz vienu vai otru pusi, jo tas var traucēt pareiza laika rādīšanu.
Abi idejas autori pateicas arī Alūksnes pilsētas domei, ar kuras palīdzību apmaksāti gan akmens transportēšanas, gan pārējie izdevumi. Tāpat pateicības vārdus pelnījuši Ceļu pārvaldes darbinieki. Tagad jācer, ka alūksnieši pratīs saudzēt atjaunoto Saules pulksteni un vedīs turp arī savus viesus.

Evita Aploka, speciāli vidzemniekiem.lv

Ziņa publicēta 2006.09.03 23:32.

Atslēgvārdi citās valodās:
EN: Latvia, Aluksne, horizontal sundial.
DE: Lettland,
Aluksne, horizontale Sonnenuhr.
FR: Lettonie,
Aluksne, cadran solaire horizontal.
IT: Lettonia,
Aluksne, orologio solare orizzontale.
RU: Латвия, Алуксне, горизонтальные солнечные часы.
ES: Letonia,
Aluksne, reloj de sol horizontal.

Foto: Z.Ļuļe