Daugavpils saules pulkstenis

Atrašanās vieta: Daugavpils
Veids:
horizontālais
Izgatavošanas gads:
1910.g, atjaunots 2002.g
Autors:
A.Jaskovs, atjaunojis A.Salītis
Materiāls:
granīta pamatne, metāla ciparnīca un gnomons

Daugavpils1 Daugavpils3 Daugavpils2

No Latgales laiks, 3.05.2002:
Daugavpils Universitātes docētājam Antonijam Salītim tika uzticēta Saules pulksteņa uzstādīšana laukumā. Šis pulkstenis nu jau nomainījis savu trešo atrašanās vietu. Pirmo reizi Saules pulkstens tika uzstādīts 1910. gadā pilsētas parkā, iepretī 1. ģimnāzijai. Tā skalu izgatavoja Daugavpils reālskolas fizikas skolotājs Arkādijs Jeskovs, bet naudu būvei savāca reālskolas vecāko klašu audzēkņi. Pamatni pasūtīja kapu pieminekļu darbnīcā. Septiņdesmitajos gados pulksteni pārvietoja pie viesnīcas “Latvija”. Docents A. Salītis pastāstīja, ka pulkstenis esot nostādīts, konsultējoties ar DU ģeometrijas pasniedzēju docentu Konrādu Murānu. Vasarā, kad saule būšot visaugstāk, varēšot beigt pulksteņa regulēšanu, kas jāveic ļoti uzmanīgi, pagriežot ļoti lēni. Ar mehānismu tas nav iespējams, tikai ar rokām. Pulksteni noregulējot, var panākt precizitāti līdz minūtei. Tomēr jāņem vērā, ka patiesais Saules laiks mazliet atšķiras no ikdienā lietotā laika, kas mainās vienmērīgi. Piemēram, pl. 12.00, kad Saule ir visaugstāk, arī Saules pulkstenis rādīs 12.00, bet mehāniskais — dažas minūtes vairāk vai mazāk. Laika rādīšana atšķirsies arī dažādos gadalaikos. Piemēram, 27. septembrī pl. 12.00 pēc Saules pulksteņa dzīvē lietotais mehāniskais vai elektroniskais pulkstenis rādīs 12.15, bet oktobrī — 12.07. Pagriezt pulksteni paredzēts vissaulainākajā laikā un tā pamatu piecementēt.

Par godu Daugavpils saules pulksteņa 100 gadu jubilejai Dagavpils pilsētas domes kultūras pārvalde publicēja šādu vēsturisko fotogrāfiju un oficiālo informāciju:

1910.gadā pilsētas bulvārī (tagad A.Pumpura skvērs), Pēterburgas un Kr.Valdemāra (tagad Saules un Ģimnāzijas) ielu krustojumā iepretī Dvinskas reālskolai (tagad Vienības pamatskola) tika uzstādīts Saules pulkstenis. Pulksteņa izgatavošanas iniciators bija reālskolas fizikas skolotājs Arkādijs Jaskovs. Naudu pulksteņa būvei savāca reālskolas vecāko klašu audzēkņi. Pulksteņa skalu un rādītāju izgatavoja pēc Arkādija Jaskova rasējumiem vietējā gravēšanas darbnīcā, bet pulksteņa melnais marmora postaments piramīdas veidā tika pasūtīts kapu pieminekļu izgatavošanas darbnīcā. Saules pulksteņa ciparnīcas lineatūra atbilst Daugavpils ģeogrāfiskajam platumam.
Septiņdesmito gadu beigās pulksteni pārvietoja pie viesnīcas „Latvija” (tagad „Latgola”) netālu no Rīgas un Cietokšņa ielu krustojuma. 2001.gadā Saules pulkstenis tika pārvietots uz laukumu pie Daugavpils Universitātes, kur atrodas arī šodien un priecē Daugavpils iedzīvotājus un viesus.

Atslēgvārdi citās valodās:
EN: Latvia, Daugavpils, horizontal sundial.
DE: Lettland,
Daugavpils, horizontale Sonnenuhr.
FR: Lettonie,
Daugavpils, cadran solaire horizontal.
IT: Lettonia,
Daugavpils, orologio solare orizzontale.
RU: Латвия, Даугавпилс, горизонтальные солнечные часы.
ES: Letonia,
Daugavpils, reloj de sol horizontal.

Foto (2009.g): I.Magazeinis