Priekuļu novads var lepoties ne tikai ar Latvijā lielāko dalības saules pulksteni (Saules parkā Priekuļu centrā) un dabai tuvināto saules pulksteni Mārsnēnos, bet arī ar oriģinālu ģerboni, kas simboliski ar pulksteņa un saules simboliem attēlo laika ritējuma un novada stabilitāti.
Vai novads nebūtu pelnījis kļūt par unikālu vietu Latvijā, kur būtu visplašākā saules pulksteņu brīvdabas kolekcija? Jau šobrīd Vidzemes daļā ap Gaujas Nacionālo Parku saules laikrāžu ir vairāk nekā citviet Latvijā, bet skatījumā pa pašvaldībām izteikta līdera pagaidām nav.
Pašu klasiskāko saules pulksteni, kas atgādina mazu galdiņu ar trijstūri vai slīpu stieni ir iespējams izgatavot arī pašu spēkiem. Protams, ir kāda nianse – elementiem jābūt ar pareizu ģeometriju atbilstoši ģeogrāfiskajai vietai.
Šī vietnes autors Mārtiņš Gills bez maksas Priekuļu novada iedzīvotājiem piedāvā horizontālā pulksteņa ģeometrijas aprēķinus un metodiku, kā pareizi noteikt ziemeļu virzienu (jo Saule nav dienvidos pl. 12:00 pēc joslas laika). Pusdienas laika momenti Priekuļiem 2015.gadam ir uzskaitīti šajā failā. Saules pulksteņa ģeometrijas/tehniskā informācija ir sagatavota šajā dokumentā.
Tālāk šajā lapā Priekuļu novada iedzīvotāji var aplūkot horizontālo saules pulksteņu paraugus no dažādām pasaules vietām.Jautājumu un neskaidrību gadījumā vietnes autors labprāt sniegs papildu informāciju pa e-pastu info@saulespulkstenis.lv vai telefonu 29289205.
Foto no Flick vietnes un M.Gilla attēlu kolekcijas.