Saldus muzeja pulkstenis

Blakus Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja ēkām kopš 2024. gada vasaras saulgriežiem mājvietu ir radis saules pulkstenis “Saldus Saule Ellijas vēdeklī”. Jūgendstila stilistikā veidotais saules pulkstenis attēlo vēsturiski lietoto laiku, kur pl 12 atbilst dienas vidum – laika momentam, kad ir vienādi laika posmi kopš saullēkta un līdz saulrietam. Tāda laika sistēma bija spēkā Jaņa Rozentāla dzīves posmā līdz 1899. gadam, tajā skaitā laikā, kad tapa ar Saldu cieši saistītā glezna “No baznīcas”. Vietējais jeb saules laiks vasarā “kavējas” aptuveni par pusotru stundu, bet ziemā – par pusstundu attiecībā pret mūsdienās lietoto joslas laiku.

Saules pulksteņa ciparnīcas forma ir aizgūta no muzeja krājumos esošā J.Rozentāla dzīvesbiedres Elijas Forseles-Rozentāles japāņu vēdekļa. Ēnas metējs jeb gnomons reprezentē laiku, kurā darbojās J.Rozentāls – Eiropā uzplauka jūgendstils, un pats mākslinieks virknē darbu ietvēra gan jūgendstila, gan košus dabas akcentus. Uz saules pulksteņa ciparnīcas ir tā saucamie datumu marķieri, kas veido divus nosacītus celiņus. Pa vienu celiņu iet pāri ēna no gnomona izciļņa Jaņa dzimšanas dienā (18. martā), bet pa otru celiņu – ēna Ellijas dzimšanas dienā (7.novembrī).

Pulksteņa dizaina autors – Dr.sc.comp. Mārtiņš Gills, saulespulkstenis.lv

Pulksteņa dzelzsbetona pamatni un ciparnīcu izgatavoja tēlnieks Uldis Kurzemnieks, nerūsējošā tērauda gnomonu – metālmākslinieks Aivars Oleksāns, stikla ziedus – māksliniece Bārbala Gulbe. Zemes darbu ierīkošana – Uģis Kuda.

Saules pulksteņa izveides projekta vadītāja – Inna Kislina. Pulksteņa izgatavošanu atbalstīja SCHWENK Latvija SIA un Saldus novada pašvaldība.