Atrašanās vieta: Sigulda, 57° 9’40.4″N, 24°50’36.4″E
Latvijas Stādu audzētāju biedrība jau vairākus gadus pavasarī organizē gadatirgu-pasākumu “Latvijas Stādu parāde”. 2011.gada 30.aprīlī un 1.maijā Stādu parāde notiek Siguldā. Tajā piedalās ap milzum daudz stādu audzētāju, bet norises vietas centrālā daļa (skaistais apaļais laukums Siguldā blakus Cēsu un J.Poruka ielām) ir veidota kā paraugdārzs, kura zīmīgais elements ir horizontālais saules pulkstenis.
Projekta autors ir Mārtiņš Gills (saulespulkstenis.lv), bet pulksteni kopā ar apkārtējo kompozīciju izgatavoja un sagatavoja ainavu arhitektūras, dārzu un strūklaku ierīkošanas uzņēmums SIA “Jaunbērzi AF”.
Latvijas Stādu parādes 2011 kopskats virzienā no no ziemeļiem uz dienvidiem. Laukuma centrā – saules pulkstenis. Paraugdāzam stādus gādāja stādaudzētavas “Blīdene”, “Dimzas”, “Latvijas valsts meži”, kokaudzētavas “Bulduri”, “Īve”, “Baltezers”, Z/S “Sprogas”, Z/S “Īve”.
Gnomona augstums – 4m. Ciparnīcas diametrs – 11m. Ciparnīcu veidojošajā kompozīcijā tika izmantoti šādi stādi – Kalnu priedes, Japāņu spirejas ‘Grefsheim’ un ‘Golden Carpet’, fizokarpi ‘Diabolo’, Kanādas egle ‘Conica’, klājeniskie kadiķi ‘Repanda’, tunbergā bārbele ‘Atropurpurea’, kā arī parastā egle ‘Nidiformis’.
Sektori starp stundu līnijām pildīti ar dažādiem stādiem. Stundu vietas iezīmē nelieli stabiņi. Plata gnomona gadījumā ir tāda īpatnība, ka dienas pirmajā pusē ir jāvadās pēc gnomona kreisās puses ēnas robežas (ja skatāmies ziemeļu virzienā), bet pēcpusdienā – pēc labās puses ēnas robežas.
Foto: M.Gills